299167-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Hydrauliska eller pneumatiska drivmotorer och motorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reservdelar för terminalspecifik utrustning
Referensnummer: SDA 2018-00009
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42121000 Hydrauliska eller pneumatiska drivmotorer och motorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser inköp av reservdelar enligt EN standard för el, mekanik, hydralik och transportband till utrustning som finns på våra 10 flygplatser. Övervägande delen kommer att ligga på Arlanda och Landvetter, övriga 8 flygplatser ska också ha möjlighet att avropa reservdelar från avtalet.
— 3 områden: El, mekanik och hydraulik fick avbrytas då vi inte fick in några kvalificerade anbud.
Delarna sitter i bagageanläggningar, passagerarbryggor, markström, kabinluft och dockningshjälpmedel.
OM anbudsansökande företag vill använda European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. I de fall anbudssökande har för avsikt att använda sig av annans kapacitet, ska även dessa fylla i en ESPD. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
Kontroll av i ESPD angiven information sker innan tilldelning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42417310 Transportband, 42419810 Delar till transportband, 34961000 Bagagehanteringssystem, 42121000 Hydrauliska eller pneumatiska drivmotorer och motorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen