299205-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Gustavsberg: Transport på vattenvägar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Båttaxi skolskjuts och skoltransport
Referensnummer: 2022UTN/0258
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60600000 Transport på vattenvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar båttaxiresor för elever på kommunens skärgårdsskolor.
Upphandlingen är uppdelad i sex delområden där anbudsgivare kan välja att lämna anbud för ett eller flera delområden.
De elever inom kommunen som är i behov av sjötransporter nyttjar så långt möjligt den kollektiva sjötrafiken, men för  turer som inte kan genomföras med kollektivtrafik behöver kommunen säkerställa avtal för sjötransporter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Svartsö skolskjuts och skoltransport med båt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För skolskjuts och skoltransport
Svartsö skolskjuts och skoltransport med isgående fartyg/farkost
Del nr: 2
Möja skolskjuts och skoltransport med båt
Del nr: 3
Möja skolskjuts och skoltransport med isgående fartyg/farkost
Del nr: 4
Runmarö skolskjuts och skoltransport med båt
Del nr: 5
Runmarö skolskjuts och skoltransport med isgående fartyg/farkost
Del nr: 6