299208-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling och bortforsling av källsorterat material
Referensnummer: UH-2022-79
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar avtal för insamling och bortforsling av källsorterat material.
Upphandlingen omfattar två separata avtalsområden
Avtalsområde 1
Avser följande förvaltningsområden i Norrköpings kommun:
-                 FvO 1: Lindö, Händelö, Östra och Centrala stadsdelarna
-                 FvO 3: Klockaretorpet, Vilbergen, Ektorp, Skarphagen, Kneippen,  Berget
-                 FvO 5: Bråvalla, Sandbyhov och delar av kommunens fritidsfastigheter.
Avtalsområde 2
-                 FvO 2: Skärblacka, Svärtinge, Åby, Jursla och Norra stadsdelarna
-                 FvO 4: Krokek, Kvarsebo, Vikbolandet och Södra stadsdelarna.
Anbud kan lämnas på ett eller flera avtalsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokument.
Del nr: 2