See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Licenspartner
Beskrivning: Denna upphandling avser en Licenspartner till Region Stockholm. Regionen avser att upphandla en oberoende partner som kan tillhandahålla licensförsörjning och därtill relaterade tjänster till regionen. Uppdraget som licenspartner innebär att tillgodose Beställarens behov av standardprogramvaror, programvaror som molntjänst och produktrelaterade tjänster. Leverantören ska också tillhandahålla Konsulttjänster, genom egna och/eller Underleverantörs resurser.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72268000 Tillhandahållande av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124689:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48218000 Programvara för licenshantering, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering, 48000000 Programvara och informationssystem