29925-2023 - ÄndringSverige-Göteborg: Medicinska förbrukningsartiklar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdsmateriel
Referensnummer: 0087/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar sjukvårdsmateriel och närliggande förbrukningsprodukter till den sjukvård som kommunerna ansvarar för, i huvudsak inom vård- och omsorgsboenden, bostad med särskild service (särskilda boenden), hemsjukvård och skola. Avtalet omfattar även övriga förvaltningar och de samverkande parternas behov av sjukvårdsmateriel och närliggande förbrukningsprodukter.
Ramavtalet omfattar inte:
läkemedelsnära produkter, det vill säga produkter som är förskrivna av läkare,
disk- och spoldesinfektorer och autoklaver,
ungdomsmottagningar då dessa gått över till Västra Götalands Regionen (VGR) regi under 2020.