299328-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Teknik och funktioner för webbsändningar.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande avtal på teknik och funktioner för webbsändningar, för leverans till Örebro kommun. Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Vi emotser ert anbud med intresse.
Bakgrund:
I dagsläget tillhandahåller kommunen webbsändningar från fullmäktiges möten för Örebro kommun och Region Örebro län. Webbsändningarna sker från Sessionssalen i Rådhuset där också teknik finns för att ge funktionalitet åt sändningarna. Webbsändningarna teckenspråkstolkas men textas inte i dagsläget. Det fungerar inte problemfritt att se webbsändningarna från andra plattformar än PC med operativsystemet Windows. Utrustningen i sammanträdesrummet är i behov av uppgraderingar och kompletteringar. Totalt sett finns det ett behov av att förbättra nuvarande webbsändningar.
I Sessionssalen genomförs många olika typer av sammanträden. Fullmäktigeförsamlingar från både Örebro kommun och Region Örebro län sammanträder här, interna och externa informationsmöten, utbildningar och träffar av mer representativ karaktär. I anslutning till dessa forum finns många olika grupper av deltagare och andra intressenter, bl.a. ledamöter och presidier, åhörare, tekniker som bistår vid sammanträden, Örebro kommuns IT-avdelning, företag som webbtolkar fullmäktigesammanträden, samt tittare på webben och lyssnare via lokalradion.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48000000 Programvara och informationssystem, 32344110 Röstregistreringssystem, 48222000 Programvara för webbserver, 48328000 Programvara för bildbehandling, 48500000 Programvara för kommunikation och multimedia, 48510000 Programvara för kommunikation, 48515000 Programvara för videokonferens, 72212222 Programvaruutvecklingstjänster för webbservrar, 72222300 IT-tjänster, 72300000 Datatjänster, 72400000 Internettjänster, 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner