299341-2020 - KonkurrensutsättningSverige-HUDDINGE: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Miljökonsulter
Referensnummer: HS/2020:203
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal avseende Miljökonsulter. Avrop kan komma att ske både i små och stora byggprojekt, i den löpande förvaltningen samt på övergripande verksamhetsnivå. Konsulttjänster som omfattas är miljöbyggnadssamordnare, miljöutredare och konsult för förvaltning av miljöledningssystem och ständiga förbättringar.
Upphandlingen genomförs som selektivt förfarande. Upphandlande myndigheter är Huddinge Samhällsfastigheter och Huge Bostäder.
Ansökningstidens utgång
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva anbudsansökningar som inkommer för sent.
Anbudsansökningar ska vara upphandlande myndighet tillhanda senast:
2020-08-24 23:59
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 1
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1 - Sjödalen, Fullersta, Stuvsta, Snättringe, Flemingsberg, Visättra
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet kommer att användas både i små och stora byggprojekt, i den löpande förvaltningen samt på övergripande verksamhetsnivå. Uppdrag kan avse ett eller flera skeden såsom förstudie,
Programhandling, systemhandling, bygghandling och produktion.
Detta område omfattar ramavtal för följande konsulttjänster:
Miljöbyggnadssamordnare
Miljöutredare
Område 2 - Skogås, Trångsund
Del nr: 2
Konsult för förvaltning av miljöledningssystem och ständiga förbättringar
Område 3 - Vårby, Segeltorp
Del nr: 3
Ramavtalet kommer att användas både i små och stora byggprojekt, i den löpande förvaltningen samt
På övergripande verksamhetsnivå. Uppdrag kan avse ett eller flera skeden såsom förstudie, programhandling, systemhandling, bygghandling och produktion.