Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Public Service bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Marknadsundersökningar
Referensnummer: 202237
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar kvalitativa och kvantitativa undersökningar.
Public Service-bolagen följer kontinuerligt utvecklingen på mediemarknaden med hjälp av olika marknadsundersökningar och mätmetoder. Det handlar bland annat om publikanalys för att förstå hur svenska folkets medievanor ser ut och förändras över tid. Det kan också vara frågan om att mäta hur väl företagen når ut med sitt utbud och vilken attityd befolkningen har till public service.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79310000 Marknadsundersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys, 79320000 Opinionsundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen