Huvudsaklig CPV-kod 50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar mekaniska tjänster och svetsarbeten i Nodras befintliga anläggningar och utrustning. Vissa anläggningar hos Beställaren omfattas av regelverket för livsmedelproduktion (dricksvatten).
Avtalets beräknade volym:
Mekaniskt underhåll cirka 2 MSEK per räkenskapsår
Svetsarbeten cirka 5 MSEK per räkenskapsår
Beställaren uppskattar ramavtalets totala värde av sådana tjänster som omfattas av ramavtalet till 80 MSEK. Detta utgör ramavtalets takvolym.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45261310 Plåtslageri, 45262680 Svetsning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45350000 Maskintekniska installationer, 71550000 Smedtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SF0 Allmänt
Entreprenaderna som utförs mot denna upphandling är funktionsentreprenader, vilket innebär att Leverantören initierar erforderliga åtgärder och väljer arbetsmetoder för att uppfylla Beställaren acceptanskriterier som är kopplade till funktionen.