299443-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Diskmaskiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IVC-utrustning samt disk- och automationsanläggning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Stockholms universitet har projekterat ombyggnation av ett nytt och moderniserat djurhus. Syftet med upphandlingen är att modernisera och automatisera djurhanteringen och därför krävs en ny typ av diskutrustning (tunneldiskmaskin) med tillhörande IVC-system samt relevant kringutrustning anpassat för den nya verksamheten.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
39713100 Diskmaskiner
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.