299475-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kungsbacka: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Fastighetsbesiktning, riskanalys och vibrationskontroll
Referensnummer: 22/49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kungsbacka kommun upphandlar på nytt ett ramavtal avseende tekniska konsulter- Fastighetsbesiktning, riskanalys och vibrationskontroll efter att ha avbrutit den föregående upphandlingen.
Upphandlingen omfattar förbesiktningar, efterbesiktningar, vibrationsmätningar, riskanalyser av exempelvis villor, industrifastigheter, hyresfastigheter, vattenprovtagning i privata dricksvattenbrunnar, provtryckning av skorstenar med mera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71315400 Byggnadsinspektion, 71631000 Teknisk besiktning, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
De specifika krav på kompetens och erfarenhet som gäller för framgår under rubrik under punkt AUB.51 Prövning av anbudsgivare. Samt i del 2 Svarsbilaga.
Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras.
Avrop kommer att ske enligt AUC.13 Förutsättningar.
Överlåtelse av avtalLeverantören får inte utan kommunens skriftliga medgivande överlåta, upplåta eller pantsätta rättigheter eller skyldigheter enligt avtal.
Volym
Omfattningen är baserad på tidigare års statistik. Beställaren förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Beräknad takvolym under avtalsperioden är 7 000 000 SEK.
Upphandlingslagstiftningen begränsar ramavtalet i tid och värde och/eller volym. Om avrop i ramavtalet, från samtliga leverantörer, sammanlagt uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid, har kommunen rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande eller till visst datum. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
Kommunen förbehåller sig rätten att avgöra vid vilken tidpunkt ramavtalet uppnår angiven takvolym.
AUB.21 Tillhandahållande av förfrågningsunderlag
Denna upphandling har offentliggjorts och publicerats i allmänt tillgänglig databas, på beställarens hemsida, samt i Official Journal (TED). Beställaren använder i denna upphandling elektronisk anbudsgivning via upphandlingssystemet TendSign. Anbudsgivare som vill delta ska lämna in elektroniskt anbud i systemet. Anbud tas ej emot på annat sätt. Det är anbudsgivarens ansvar att kontrollera att det konto som finns registrerat i TendSign, och genom vilket anbud lämnas, är uppdaterat med aktuella uppgifter såsom organisationsnummer, adress etc. Anbudsgivare får genom TendSign:
Tillkommande information.
Kontroll av att alla frågor ställda i upphandlingsdokument är besvarade vid avlämnandet
För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom att göra en enkel registrering på www.tendsign.com. Det är kostnadsfritt för leverantörer att använda systemet och att lämna anbud. Efter genomförd registrering fås omedelbar tillgång till systemet. Har ni frågor eller behöver support kring hanteringen av systemet går det bra att kontakta TendSigns support, tendsignsupport@mercell.com.
Anpassning av konsultens handlingar
Konsultens handlingar ska minst anpassas till:
beställarens krav angivna i detta avtal och direktiv lämnade vid avrop och under fortlöpande arbete
beställarens gällande tekniska anvisningar (anges vid avrop)
beställarens ritningsmanual (för CAD) om så anges vid avrop, t.ex. CAD-kravspecifikation
upphandling och entreprenadformer samt produktionsförutsättningar
svenska branschdokument såsom AMA, AB 04/ABT 06 och Bygghandlingar 90
svensk lag, författningar, normer, råd och anvisningar
alla handlingar som konsulten levererar ska vara avfattade på svenska