299632-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Habo: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
BI/beslutsstödsystem
Referensnummer: 20/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser leverans av beslutsstödsystem, implementering och tillhörande tjänster.
Inledning
Habo kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende BI/beslutsstödsystem.
Omfattning
Under perioden april-december 2019 har en förstudie pågått som har utrett behovet av ett BI/beslutsstödsystem i Habo kommun.
I detta förfrågningsunderlag definieras ett BI/beslutsstödsystem som ett system med ett enhetligt gränssnitt som hämtar in, lagrar, bearbetar/uppdaterar, presenterar och lämnar vidare information utifrån de olika verksamheternas behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212330 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer, 72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen