299635-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling och transport av hushållsavfall i Stockholm stad
Referensnummer: Dnr:20AV6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är indelad i sju (7) geografiska delområden. Varje område upphandlas och bedöms var för sig. Anbud kan lämnas på ett eller flera delområden. Inom respektive område ska bland annat insamling av hushållsavfall, utsorterat matavfall, storbehållare och bottentömmande behållare ske, från fastigheter i Stockholm stad och transporteras till anvisade behandlingsanläggningar. Även viss utrustning ska tillhandahållas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 500 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är indelad i sju (7) geografiska delområden. Varje område upphandlas och bedöms var för sig. Anbud kan lämnas på ett eller flera delområden. Inom respektive område ska bland annat insamling av hushållsavfall, utsorterat matavfall, storbehållare och bottentömmande behållare ske, från fastigheter i Stockholm stad och transporteras till anvisade behandlingsanläggningar.