299667-2021 - PlaneringSverige-Visby: Drift av idrottsanläggningar
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av badhus
Referensnummer: RS2021/771
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92610000 Drift av idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland informerar härmed om kommande upphandling av driften av badhusen Solbergabadet (Visby, Gotland) samt Hemsebadet (Hemse, Gotland).
Avsikten är att upphandla extern drift av badhusen genom en tjänstekoncession. I åtagandet kommer bl.a. ingå att erbjuda tillgänglighet för föreningsverksamhet (minimum 41 tim/vecka för Solbergabadet, 28 tim/vecka Hemsebadet), skolbad (minimum 30 tim/vecka Solbergabadet, 20 tim/vecka Hemsebadet) och allmänheten (minimum 29 tim/vecka Solbergabadet, 35,5 tim/vecka Hemsebadet). Vidare ska taxor och avgifter för föreningsverksamhet, skolbad och allmänheten inte överskrida nivåer som gäller i ”Taxa för Region Gotlands kultur- och fritidsberedning” under tjänstekoncessionens genomförande.
Upphandlingsdokumenten beräknas bli tillgängliga någon gång under perioden oktober-december 2021 och planerad avtalsstart är under första halvåret 2022.
Obs – Angivna datum, omfattning och andra förutsättningar i denna annons kan komma att ändras
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se ovan under avsnitt "II.1.4) Kort beskrivning".