299694-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Utveckling av kundanpassad programvara
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inpasseringssystem till återvinningscentraler
Referensnummer: 21/77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
June Avfall och Miljö AB (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantören) att ansöka om att delta i upphandling avseende Inpasseringssystem till återvinningscentraler.
June Avfall Miljö är ett kommunalt bolag som ägs av Jönköping, Habo och Mullsjö kommuner. Bolaget ansvar för insamling av avfall under kommunalt ansvar i de tre kommunerna. Inom upptagningsområdet finns elva återvinningscentraler så kallade sortergårdar dit hushållen kan lämna grovavfall och farligt avfall. Även verksamhet har, mot avgift, möjlighet att lämna grovavfall vid sortergårdarna eftersom avfallstaxan endast ska täcka hushållens kostnader för grovavfall. Bolaget efterfrågar nu ett som kan identifiera och fakturera verksamheter för varje besök de gör vid sortergårdarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42961100 Passerkontrollsystem, 48444100 Faktureringssystem, 48445000 Programvara för kundhantering, 79342300 Kundservice, 79999000 Skanning och fakturering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
June Avfall & Miljö är ett kommunalt bolag som ägs av Jönköping, Habo och Mullsjö kommuner. Bolaget ansvar för insamling av avfall under kommunalt ansvar i de tre kommunerna. Inom upptagningsområdet finns elva återvinningscentraler så kallade sortergårdar dit hushållen kan lämna grovavfall och farligt avfall. Även verksamhet har, mot avgift, möjlighet att lämna grovavfall vid sortergårdarna eftersom avfallstaxan endast ska täcka hushållens kostnader för grovavfall. Bolaget efterfrågar nu ett som kan identifiera och fakturera verksamheter för varje besök de gör vid sortergårdarna.
Systemet ska kunna identifiera verksamhetsregistrerade lätta lastbilar på samtliga elva sortergårdar och automatiskt generera en faktura utan att fordonen stoppas upp av t.ex. bom eller behöva registreras sitt besök. Identifieringen ska ske med utrustning som inte kräver kameratillstånd. Det är endast verksamheter som ska identifieras och faktureras. Det är viktigt att systemet kan erbjuda en helhetslösning för både identifiering, fakturering sam kundtjänst gällande fakturafrågor.