299702-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Matsalstjänster och catering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransport Mjölby kommun
Referensnummer: UH-2021-31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55500000 Matsalstjänster och catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär att transportera färdiglagad mat som kan vara både varm och kall samt livsmedelsvaror till förskolor och vårdboenden i Mjölby kommun. Mattransporterna utgår från olika kök i kommunen enligt specifikation.
Uppdragets består mestadels av leverans av luncher men även middag till kvällen och är beroende av leveranssäkerheten.
Till vårdboendena krävs mattransporter alla årets dagar. Förskolorna när de är öppna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55500000 Matsalstjänster och catering, 55521200 Måltidsleveranser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art: Transport av mat och vissa livsmedel varor
Omfattning: Transport av varm och kall mat samt vissa livsmedel varor till förskolor och vårdboende i Mjölby kommun.
Mängd: Transporter varje dag året runt med undantag för förskolor. Leveranser består av både lunch och middag.