299735-2016 - ResultatSverige-Göteborg: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Efterannons – Drift av Mikroterminal Campus Lindholmen.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kodSE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Försöksverksamhet med gemensam godsmottagning och avfallshantering på Campus Lindholmen har pågått under flera år. Denna upphandling syftar till att säkerställa fortsatt drift av en miljö- och säkerhetsmässigt gynnsam lösning av gods-, post-, och avfallstransporter inom och från området.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63110000 Godshantering, 64112000 Posttjänster för brev, 64113000 Posttjänster för paket, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.