299740-2016 - ResultatSverige-Visby: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom Tjänstedesign.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 11: Organisationskonsulttjänster [6] och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av externa resurser tillsammans med vilka Svenska Spel vill kunna fortsätta att leverera digitala speltjänster. Behovet avser dels förstärkning av befintliga resurser, dels resurser för de delar av Tjänstedesignprocessen som Svenska Spel saknar och avser samtliga faser i tjänstedesignprocessen, såsom kundinsikt, kundresekartläggning, analys av affärskrav, idé-generering, effektkartläggning, konceptuell design, interaktionsdesign, framtagning av prototyper samt kundvalidering.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79822500 Grafisk formgivning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.