See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad nybyggnation av grundskola, Vallåsskolan
Beskrivning: Halmstads kommun avser bygga en grundskola F-9 på fastigheten Valnöten 1. Total bearbetad tomtyta i denna entreprenad är ca 33 300 kvm. Skolan ska innehålla 900 elevplatser för grundskola samt 60 elevplatser för anpassad grundskola. Vallåsskolan innehåller idrottsfunktion i form av 2 idrottshallar med läktarfunktioner samt ett mindre rörelserum för anpassad grundskola. Skolan innehåller tillagningskök med kapacitet för 1 700 portioner.
Intern identifierare: FN 2022/00127
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000