2. Förfarande
Förfarande
Titel: Licenspartner
Beskrivning: Upphandlingen avser en Licenspartner som kan tillhandahålla Eslövs kommun licenser. I Tjänsten ingår hjälp vid avrop av licenser, ändring av licenser, förlängning av licenser och framtagande av kravspecifikation vid köp av nya licenser. Eslövs kommun ämnar att köpa licenser specificerade i upphandlingsdokumentet samt övriga licenser som kan komma att bli aktuella under avtalsperioden. Kommunen kommer under avtalsperioden att avropa det faktiska behovet och exakta volymer kan därför inte garanteras. Kommunen förbinder sig inte till att köpa specificerade licenser och kommande övriga licenser utan anpassning sker utifrån faktiskt behov. För Licenser som inte är specificerade förbehåller sig Kunden rätten att upphandla dessa. Observera att Kunden har separat avtal för Microsoftprodukter.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48218000 Programvara för licenshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123481:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48517000 IT-programvara, 72261000 Stödtjänster för programvara