299836-2023 - ResultatSverige-Helsingborg: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster
Referensnummer: 311/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar avtal för Resebyråtjänster, vilket innebär bokning och utfärdande av resehandlingar till samtliga reguljära färdmedel såsom flyg, tåg, buss, båt, anslutningstransporter samt hotellbokningar in- och utrikes.​Tjänsten innefattar även hjälp med visum i de fall detta är nödvändigt med hänsyn till resmål. Bokningar ska kunna ske med personlig service (offline) och via självbokningssystem eller app (online). Anbudsgivaren ska tillhandahålla detaljerad resestatistik, miljöstatistik samt klimatkompensation.
UM ska med hjälp av anbudsgivaren ha kontroll på resandet och styra verksamheten i enlighet med respektives UM:s riktlinjer för resor och respektive beställares önskemål. Anbudsgivaren ska alltid föreslå de mest hållbara (miljövänliga, ekonomiska, sociala) alternativen för resor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer, 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen