299851-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefonitjänster
Referensnummer: KSUH21/43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla ett avtal avseende telefonitjänster som omfattar främst:
· Molnväxelplattform med tillhörande stödsystem (såsom röstbrevlåda, hänvisningssystem, köhantering m.m.)
· Operatörstjänster – abonnemang (såsom fristående mobilt abonnemang, mobil anknytning, fast anknytning, mobilt bredband, datapaket, e-sim/fysiskt SIM-kort, nationell roaming m.m.)
· Övriga telefonitjänster (såsom telefonisttjänst, fax inbox, SMS-tjänst, svarsgrupper m.m.).
I upphandlingen ingår även:
· Införandeprojekt (inkl. utbildning under införandet) med implementering av telefonitjänster, Konsulttjänster, Integrationer, Optioner samt Drift, underhåll och support av telefonitjänster.
Funktionella och allmänna krav på telefonitjänsterna framgår av bilaga 1. Kravspecifikation - telefonitjänster.
Uppskattade volymer anges i bilaga 2. Pris. Ekerö kommun garanterar inga volymer under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64200000 Telekommunikationstjänster, 64210000 Telefon- och dataöverföring, 64214200 Telefonväxeltjänster, 64212000 Mobiltelefontjänster, 64212900 Telefonkortstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen