299879-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster - personal inom socialtjänsten
Referensnummer: KSUH22/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla ramavtal för bemanningstjänster avseende personal inom socialtjänstens myndighetsutövning för uppdrag för kortare och längre perioder inom socialförvaltningen.
Upphandlingen omfattar följande yrkeskategorier:
Socialsekreterare
Handläggare LSS/SoL, funktionsnedsättning
Biståndshandläggare, äldreomsorg
Handläggare Barn, ungdom och familj
Uppskattad volym är ca 2 000 000 kr/år. Observera att det angivna beloppet endast utgör en uppskattning och att det faktiska behovet kan variera från år till år. Det faktiska värdet kan komma att över- eller underskrida det uppskattade värdet. Ekerö kommun garanterar inga uppdragsvolymer under avtalstiden.
Ramavtalet avser successiva avrop under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79621000 Förmedling av kontorspersonal, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85321000 Administration inom socialtjänsten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen