299891-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetssystem inklusive stöd för lokalvård
Referensnummer: SN-2021-224
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212421 Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Malmö stad inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med anbudsansökan avseende upphandling av IT-systemstöd för fastighetsförvaltning. Upphandlingen omfattar två områden, system för fastighet och platsmark, ”Tjänst A” och system för lokalvård, ”Tjänst B”. Malmö stad ser gärna en sammanhållen systemlösning för båda områden. I upphandlingen kan ansökan/anbud lämnas på båda eller enbart ett av områdena i enlighet med de krav och villkor som framgår av detta underlag och bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 48421000 Programvara för fastighetsförvaltning, 48444100 Faktureringssystem, 48451000 Programvara för affärsresursplanering, 72250000 System- och stödtjänster, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen