299929-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Mätningstjänster – Skanning av fastigheter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSkanning av fastigheter
BeskrivningUppdragets avser ramavtal för laserskanning och modellering inom Helsingborgs kommun. Tjänsterna ska utföras enligt vedertagen branschpraxis och enligt förutsättningar givna i Allmänna bestämmelser ABK 09 för konsultuppdrag. Takvolym för samtliga avtal i upphandlingen är - Helsingborgs stad - 20 000 000 kronor - Helsingborgshem AB - 4 000 000 kronor.
Intern identifierare80/24
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71355000 Mätningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71222100 Kartläggning av tätortsområden, 71354000 Kartframställning, 71354100 Digital kartläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningUppdragets avser ramavtal för laserskanning och modellering inom Helsingborgs kommun. Tjänsterna ska utföras enligt vedertagen branschpraxis och enligt förutsättningar givna i Allmänna bestämmelser ABK 09 för konsultuppdrag. Takvolym för samtliga avtal i upphandlingen är - Helsingborgs stad - 20 000 000 kronor - Helsingborgshem - 4 000 000 kronor.
Intern identifierareSkanning av fastigheter