299940-2020 - ResultatSverige-Helsingborg: Finans- och försäkringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skadedjurssanering
Referensnummer: 341/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att säkerställa ett så skadedjursfritt bestånd i byggnader och på deras fastigheter (mark) som möjligt.
Upphandlingen omfattar
◦ skadedjursförsäkring
◦ skadedjurssanering
— på kommunalt ägd mark
— i VA-ledningsnät under mark
— i byggnader och på deras fastigheter (mark) samt i tillkommande byggnader under avtalstiden
— hos stadens verksamheter som bedrivs i lokaler som ägs av annan fastighetsägare (2020 hyr staden cirka 130 000 m2).
Anbudsgivaren ska även kunna utföra tjänster som sanering av lösöre, sanering efter sent upptäckta dödsfall, sanering av vägglöss samt fågelsäkring som avropas vid behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66000000 Finans- och försäkringstjänster, 66510000 Försäkringar, 77231200 Kontroll av skogsskadedjur och -insekter, 90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter, 90923000 Desinfestation av råttor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen