299947-2023 - ResultatSverige-Tyresö: Installation av kommunikationsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätverksinstallationer 2022
Referensnummer: 2022/KSUH 0074
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51300000 Installation av kommunikationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser installation av fastighetsnät enligt Tyresö kommuns standard, för närvarande Cat 6a STP skärmat, i fastighetsnät. Även fiberinstallation och utbyggnad av stomnät förekommer. Projektering och konsultation kopplat till utveckling och förvaltning av kommunens fysiska nätverksinfrastruktur ingår.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314300 Kabelutrustning, 45314320 Installation av datakablar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
ALLMÄN ORIENTERING
Tyresö kommun inbjuder Er att lämna anbud avseende nätverksinstallationer enligt förutsättningar och villkor i detta förfrågningsunderlag med bilagor.
Tyresö kommun är Tyresös största arbetsgivare med cirka 3000 anställda som arbetar inom fler än 200 olika yrken inom 19 olika verksamhetsområden. Vi befinner oss i en expansiv fas där dagens 47 000 invånare ska bli 60 000 fram till år 2030.
Läs mer om Tyresö och Tyresö kommun på kommunens hemsida www.tyreso.se