300044-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AV-produkter och tjänster (Sydöstra-J)
Referensnummer: RJL 2022/3133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Samordnad upphandling
Denna upphandling genomförs som en samordnad upphandling. Deltagande parter är:
Region Jönköpings län
Region Östergötland
Upphandlingens Omfattning
Uppdraget avser tillhandahållande och leveranser av varor och tjänster inom området ljud och bild. Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten.
Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets avsnitt 3 Kravspecifikation och i Bilaga 3 - Pris- och produktbilaga.
Upphandlingsvärde
Den fastställda takvolymen, det vill säga den mängd eller omfattning av varor och/eller tjänster som högst kan komma att avropas från Ramavtalet.
Takvolym för:
Region Jönköpings län - 55 000 000 SEK
Region Östergötland - 70 000 000 SEK
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 125 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32342412 Högtalarsystem, 38651600 Digitalkameror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte är att tillgodose Köparens behov av högkvalitativa varor och tjänster inom ljud och bild under ramavtalsperioden. Köparens målsättning är att köpa in varor och tjänster med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt från en leverantör med kompetens och förmåga att även stödja leveransen med teknisk design och implementation av lösningar.
Deltagande parter har genom fullmakt uppdragit åt Region Jönköpings län att genomföra upphandlingen. Likalydande tilldelningsbeslut fattas av respektive deltagande part.
Ramavtalsperiod
Ramavtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter, dock tidigast 2023-09-15. Ramavtalet gäller därefter i 48 månader.
Köparen har ensidig möjlighet att säga upp hela eller delar av Ramavtalet, oavsett anledning, med en uppsägningstid om minst sex (6) månader. Ramavtal kan tidigast upphöra efter 24 månader räknat från Ramavtalets startdatum.
För det fall att angiven ramavtalsperiod i Ramavtalets sidhuvud avviker från ramavtalstiden som anges ovan ska ramavtalstiden enligt detta avsnitt gälla.
Observera att Köparen inte förbinder sig till att avropa upp till den fastställda takvolymen innebärande att takvolymen inte ska ses som någon garanti. Samtliga i upphandlingsdokumenten redovisade värden och/eller volymer är uppskattade uppgifter och Köparen garanterar därför inte att dessa uppnås under ramavtalsperioden. Köparens avrop enligt kommande Ramavtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under ramavtalsperioden.