300076-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Malmö: Utfärdande av ID-kort
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-tjänstelegitimation
Referensnummer: STK-2020-530
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79716000 Utfärdande av ID-kort
II.1.4.
Kort beskrivning
Digital lösning för e-Tjänstelegitimation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22455000 ID-kort
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Malmö stad avser anskaffa en smart enkel och säker tjänst för e-tjänstelegitimation för stadens medarbetare. Tjänsten är ett steg i ytterligare digitalisering och är tänkt att främja tillit vid digital legitimering. Syftet är att förenkla och minska administration för staden det är därför viktigt att verifikation och utfärdande av e-tjänstelegitimationen kan ske direkt genom den tillhandahållna tjänsten.
Avtalstiden är två (2) år från avtalstecknande. Efter avtalstidens utgång upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning om avtalet inte är förlängt enligt gällande förlängningsoption.