Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem Kulturskolan
Referensnummer: 2020-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kalmar kommuns Kulturskola avser genom direktupphandling teckna avtal med leverantören Playalong AB avseende verksamhetssystemet Studyalong. Systemet är anpassat för kulturskolors verksamhet och innehåller särskilda systemlösningar som inte kan erbjudas av någon annan.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48500000 Programvara för kommunikation och multimedia
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen