300088-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Passagerartransport på väg för särskilda ändamål – Skolskjuts
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSkolskjuts
BeskrivningVärnamo kommun bjuder in till anbudsgivning gällande skolskjutstrafik och undervisningsresor enligt bifogade handlingar. Upphandlingen avser primärt trafik inom Värnamo kommun. Upphandlingen består av 4 olika skolskjutsområden. I ett av de skolskjutsområdena, skolskjutsområde Anpassad skolskjuts, kan det bli aktuellt med skolskjuts utanför kommunen, till annan kommun. Avtalet är gällande i sex (6) år med möjlighet till förlängning i upp till två (2) år med möjlighet till ett (1) år i taget (6+1+1). Upphandlingen är uppdelat i fyra huvuddelar och leverantör kan lämna på en del eller flera delar: De skolskjutsområden som upphandlas och som det kommer skrivas avtal för är: • Skolskjutsområde Forsheda • Skolskjutsområde Bor • Skolskjutsområde Värnamo • Skolskjutsområde Anpassad skolskjuts Anbudsgivare kan lämna anbud på hela upphandlingens innehåll eller på separata skolskjutsområden.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelSkolskjutsområde Forsheda
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112022:Lot:1
Optioner
Beskrivning av alternativenmöjlighet till förlängning i upp till två (2) år med möjlighet till ett (1) år i taget.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelSkolskjutsområde Bor
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112022:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelSkolskjutsområde Värnamo
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112022:Lot:3
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelSkolskjutsområde Anpassad skolskjuts
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112022:Lot:4