300111-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolk och översättningstjänster i Ryssland för myndighetssamarbete
Referensnummer: NV-09296-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Naturvårdsverket inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtalsupphandling av tolk- och översättningstjänster i ryska för bilaterala myndighetssamarbeten.
Målet med upphandlingen är att få tillgång till en kompetent och pålitlig resursbas att sätta in i de projekt som har behov av tolk – och översättningstjänster i ryska inom olika miljöområden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen