2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utbyggnad av fibernät
Beskrivning: Östra Göinge kommun avser att låta bygga ut infrastrukturen för fibernät i landsbygdsområde inom kommunen. Att samtliga medborgare ska ha möjlighet att erhålla effektiva och säkra bredbandskommunikationer är av allmänt intresse och till nytta för kommunens utveckling. Syftet med upphandlingen är att öka tillgången till bredband och nya fiberbaserade anslutningar av byggnader inom kommunen där fibernätet inte är färdigutbyggt.
Intern identifierare: KS-2026-00475
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 64200000 Telekommunikationstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 32412000 Kommunikationsnät, 45000000 Anläggningsarbete, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar, 45314300 Kabelutrustning, 45314310 Kabelläggning, 45314320 Installation av datakablar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Utbyggnad av fibernät