300181-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Motorfordon
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Eldrivna Lätta Lastbilar
Referensnummer: SDA 2020-00469
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia avser att upphandla ramavtal omfattande Swedavias behov av eldrivna lätta lastbilar som får framföras på allmän väg med körkortsbehörighet ”B” (Personbil klass I), upp till 3,5 tons totalvikt.
Leverantören skall kunna leverera ett eller flera av följande fordon: Mellanstor skåpbil, Stor skåpbil, Minibuss/persontransportbil för min. 8, max. 9, Chassi för påbyggnad av flak.
Ett antal optioner ingår rörande utrustning samt utformning av fordonen. Avtalet omfattar även att serviceavtal om minst fem (5) år skall kunna tecknas i smaband med avrop av fordon. Swedavia avser att upphandla ett ramavtal per fordonstyp. Anbudsgivarna har möjlighet att lämna anbud på ett eller flera fordonstyper.
Upphandlingen syftar till att teckna avtal för en tidsperiod om två (2) år med en ensidig rätt för Swedavia att begära förlängning om upp till max 24 månader, alltså längst i fyra (4) år. Avtalsstarten beräknas till tidigast Oktober 2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Eldrivna lätta lastbilar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34115200 Motorfordon för transport av färre än tio personer, 34130000 Motorfordon för godstransport, 34134100 Lastbilar med flak, 34136000 Skåpbilar, 34144900 Elfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
34144900 Elfordon