Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säker digital kommunikation
Referensnummer: KS/2022:123-059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser säker digital kommunikation i form av nedanstående tjänster:
1. Säker e-post
2. Säkra digitala videomöten
3. Säker digital fax inklusive funktionsbrevlådor
4. Konsulttjänster med relevant kunskap inom området, även för stöd vid anslutning till den kommande nationella infrastrukturen (Ineras projekt ”SDK”)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48730000 Säkerhetsprogramvara, 48731000 Programvara för filsäkerhet, 48732000 Programvara för datasäkerhet, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen