300241-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Batterier – Grön Energi: Flytande solcellsanläggning och Energilagring (Batteri)
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelGrön Energi: Flytande solcellsanläggning och Energilagring (Batteri)
BeskrivningHässleholms Miljö AB inbjuder marknaden att lämna anbud som avser installation av en flytande solcellsanläggning med en kapacitet på 200 kWp och tillhörande energilager med en effekt på 0,8 till 1,5 MW samt lagringvolym på 2 MWh. Anläggningen ska uppfylla höga tekniska krav för att säkerställa effektivitet, hållbarhet och säkerhet i en marin miljö (dessa ska vara monterade på flytande pontoner). Upphandlingen ska omfatta projektering, leverans, montering, installation och driftsättning av respektive anläggning, inklusive anslutning till elnät. Upphandlingen är uppdelad i två olika anbudsområden, anbudsgivarna kan svara på anbudsområde "Energilagring/Batteri" och/eller "Flytande solcellsanläggning", d v s antingen det ena anbudsområdet eller det andra anbudsområdet eller båda anbudsområdena. Om anbuden accepteras av beställaren så kommer två kontrakt att skrivas (ett per anbudsområde). Om anbuden i båda anbudsområdena tillsammans överstiger 8 500 000 Svenska kronor som är Hässleholm Miljö AB:s budget, är det skäl för att avbryta upphandlingen, dock kan HMAB välja att gå vidare med ett av anbudsområdena. HMAB har exklusiv rätt att välja vilket anbudsområde som är viktigast för HMAB. Om det uppstår behov av samarbete av någon part identifirar mellan de två (2) anbudsgivarna ska dessa samarbeta för bästa resultat. Detta är ett skakrav. HMAB efterfrågar option på ytterligare energilagring/Batteri. Denna option efterfrågar samma kravställning som ställ i detta förfrågningsunderlag. Optionens giltighetstid är 3 år från avtalstecknandedatum.
Intern identifierareHMAB 2024/1444
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 31440000 Batterier
Ytterligare klassificering (cpv): 09330000 Solenergi, 09331000 Solcellsplattor, 09331100 Solfångare, 09331200 Solcellsmoduler, 31422000 Batterienheter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelFlytande solcellsanläggning
BeskrivningEnligt FFU
Intern identifierareFlytande solcellsanläggning
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelEnergilagring/Batteri
BeskrivningAnbudsområde Energilagring/Batterier med option.
Intern identifierareEnergilagring/Batteri