En förteckning över och kortfattad beskrivning av urvalskriterierna:
Anbudsgivaren ska ha sådan ekonomisk och finansiell ställning att denne kan upprätthålla avtalade åtaganden och fullgöra avtalade tjänster under hela ramavtalsperioden. För att uppfylla kraven enligt ovan ska anbudsgivaren:
• inneha som lägst en rating på 40 (intervallet 40-59 är medel risk) enligt kreditmarknadsinstitutet Creditsafe i Sverige AB (Creditsafe).
Försvarsmakten kommer att kontrollera att kravet uppfylls.
I de fall lägre riskklass erhålls, eller i det fall anbudsgivaren inte kan erhålla sådan riskklass, ska anbudsgivaren ändå anses uppfylla detta krav om anbudsgivaren, efter begäran från Försvarsmakten inkommer med något av följande bevis:
2. Redovisning som visar att det kan anses klarlagt att anbudsgivaren, själv eller genom åberopande av annans kapacitet, innehar en stabil ekonomisk och finansiell ställning så att denne med bibehållen kvalitet kan fullgöra tjänsterna under hela ramavtalstiden.
Eventuella minimistandardnivåer: