2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av läkemedel till Statens institutionsstyrelse
Beskrivning: SiS inbjuder till anbudsgivning gällande upphandling av läkemedel till SiS, med diarienummer 2.2-3068-2026. Hälso- och sjukvård inom SiS SiS är vårdgivare för den hälso- och sjukvård som bedrivs på SiS samtliga institutioner och har det övergripande ansvaret för myndighetens hälso- och sjukvårdsverksamhet. Varje ungdomshem och LVM-hem, utgör separata vårdenheter. Inom SiS hälso- och sjukvård arbetar läkare, sjuksköterskor och psykologer. SiS arbetar med att kvalitetssäkra hälso- och sjukvården genom att i så stor utsträckning som möjligt strukturera och standardisera insatserna, alltid med hänsyn till individens behov och önskemål. SiS har antagna läkemedels-rekommendationer för abstinens, beroende, ångest, sömn, smärta samt ADHD. Aktuell upphandling avser ett ramavtal för försäljning och leverans av läkemedel, både receptbelagda och receptfria läkemedel samt läkemedelsnära produkter, till SiS enheter. Anbudsgivaren ska ansvara för processen från ordermottagning till fullgjord leverans till av SiS anvisad plats. Anbudsgivaren ska ha giltigt tillstånd från Läkemedelsverket att bedriva apoteksverksamhet i Sverige och ha erforderlig farmaceutisk kompetens. Upphandlingens omfattning SiS institutioner kommer löpande efter behov under avtalsperioden att göra beställningar från Avtalet. Syftet med upphandlingen är att erhålla en säker och kostnadseffektiv läkemedelsförsörjning med fokus på att bidra till hög patientsäkerhet. Anbudsgivare ska tillhandahålla det av SiS angivna bassortimentet av läkemedel, se Bilaga 5 Bassortiment 2026 Läkemedelssubstans och namn. SiS bassortiment, alla övriga läkemedel som är godkända av Läkemedelsverket, extempore läkemedel, licensläkemedel samt läkemedelsnära produkter. Arbetet med sortimentet ska ske i nära dialog mellan SiS och anbudsgivaren. Antagen anbudsgivare ska bidra till att upprätthålla ett för SiS optimalt sortiment, utifrån de läkemedel som SiS institutioner har behov av. Upphandlingen omfattar inte läkemedel som förskrivs på recept till enskild patient. Likaså omfattar inte upphandlingen individuellt dosdispenserade läkemedel. Avtalets maximala värde som kan komma att avropas till 15 000 000 SEK för hela avtalsperioden. SiS garanterar inga volymer, anbudsgivare åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår. Ovanstående angivna värde utgör endast en vägledning. Det framtida behovet kan komma att understiga ovan angivna takvolymer. Preliminär avtalsperiod är 2026-10-01-2028-09-30. SiS äger därefter rätt att förlänga avtalet med ett (1) år i taget, dock längst till och med 2030-09-30.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33600000 Läkemedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124855:Lot:1