Huvudsaklig verksamhet Allmänna offentliga tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mediagateway
Referensnummer: 21/63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92200000 Radio- och televisionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Olika aktörer (distributörer) på marknaden för TV-distribution har behov av att få tillgång till SVTs TV-signaler på en mängd olika sätt och format. SVT har därför strukturerat detta förfarande och vill tillsammans med en extern leverantör skapa en enhetlig avlämningspunkt för de olika programsignalerna där samtliga distributörer som så önskar kan få access
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32324300 Televisionsutrustning, 92230000 Radio- och kabeltelevisionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen