300426-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör – Skyddskläder och -skor för ambulanspersonal
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelSkyddskläder och -skor för ambulanspersonal
BeskrivningDenna upphandling omfattar ramavtal på skyddskläder och arbetskläder samt skyddsskor till ambulanspersonal inom Region Västerbotten. Detta innebär att ambulanspersonalen ska ha tillgång till arbetskläder som uppfyller krav på säkerhet, funktionalitet, komfort, god rörelsefrihet och med lång hållbarhet vid arbete i varierande miljöer och väderförhållanden.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelANBUDSOMRÅDE 1 - SKYDDSKLÄDER, ARBETSKLÄDER M.M.
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124570:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 18143000 Skyddskläder, 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelANBUDSOMRÅDE 2 - SKYDDSSKOR
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124570:Lot:2