300444-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Spårning, övervakning och återställning av föroreningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrollprogram avseende grundvattennivåer och sättningar i mark och byggnader
Referensnummer: E2019-00776
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stad utför sedan lång tid tillbaka mätningar av grundvattennivåer och marksättningar i ett stort antal mätpunkter inom Stadens gränser. Även sättningar i hus (dubbar installerade i socklar) kontrolleras på ett antal byggnader i Innerstaden och i Gamla stan.
I Stadens digitala arkiv finns ca 480 grundvattenrör och ca 37 markpeglar samt ca 1 375 dubbar i Gamla Stan och ca 915 dubbar i Innerstaden. Vissa av dessa är dock ur funktion, borttagna etc.
Syftet med mätningarna är att kontrollera grundvattennivåer och sättningsrörelser, dels för en översiktlig uppföljning, dels för att resultaten skall kunna utgöra underlag i olika bedömningar och utredningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71355000 Mätningstjänster, 90732600 Mätning och övervakning av jordföroreningar, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar, 90733700 Övervakning eller kontroll av föroreningar i grundvattnet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen