300471-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Laholm: Tankbilar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tankbil
Referensnummer: Samhällsbyggnadsnämnden 2023-164
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34133110 Tankbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Laholm kommun inbjuder er att inkomma med anbud avseende upphandling av ny tankbil.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose kommunens behov av en ny tankbil till räddningstjänsten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Räddningstjänsten i Laholm avser att investera i ett nytt tankfordon som i huvudsak kommer att vara verksamt i Laholms Kommun men även i Båstad och Halmstad.
Upphandlingen omfattar tillverkning inklusive påbyggnad, leverans och utbildning.
Upphandlingen innefattar även option på tillval av utrustning till fordonet. Kommunen avgör ensidigt om optionen ska nyttjas under avtalstiden.