300475-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Programvara för utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för digitala prov
Referensnummer: KS19.92
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48931000 Programvara för utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lerums Kommun bjuder in till en upphandling avseende ett IT-stöd för digitala prov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48170000 Programvara för kontroll av överensstämmelse, 48190000 Programvara för undervisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att:
Möjliggöra för elever i Lerums kommun att fortsatt utföra prov samt nationella prov på
Ett säkert sätt på av kommunen tillhandahållna digitala enheter.
Skapa ökade möjligheter till individualisering och tillgänglighet i samband med provsituationer, ge eleverna förutsättningar att göra sig själva rättvisa.
Skapa ökade möjligheter för pedagoger att digitalt dela information och samarbeta kring prov. Skapa ökade möjligheter för likvärdig bedömning genom t.ex. avidentifiering av provsvar, automatisk rättning och samarbete kring bedömning av prov.