300534-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Programvara för administration
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ärende- och dokumenthanteringssystem
Referensnummer: 2023/KSUH 0035
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48219300 Programvara för administration
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Tyresö Kommun inbjuder intresserade leverantörer att lämna anbud inom Dokument - och ärendehanteringssystem.
Systemets huvudsakliga användningsområde är registrering (diarieföring) och hantering av ärenden, handlingar och sammanträden. En viktig del i systemet är att stödja nämndprocessen som kortfattat kan beskrivas som beredning och genomförande av politiska sammanträden.
Systemet utgör kommunens diarium, och ligger till grund för utlämnande av allmänna handlingar.
Systemet används också för ärendehantering i en rad olika processer som inte har egna verksamhetssystem.
Systemet kommer att användas dagligen av rollerna nämndsekreterare och registrator.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48310000 Programvara för dokumentredigering, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 72212311 Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Systemets huvudsakliga användningsområde är registrering (diarieföring) och hantering av ärenden, handlingar och sammanträden.
En viktig del i systemet är att stödja nämndprocessen som kortfattat kan beskrivas som beredning och genomförande av politiska sammanträden.
Nämndsekreteraren har en central roll när det gäller den politiska beslutsprocessen genom att samordna och stödja den nämndadministrativa processen hos nämnden/styrelsen. Nämndsekreteraren förbereder möten tillsammans med ordförande, vice ordförande och tjänstepersoner och skickar sedan ut handlingar till de förtroendevalda inför mötet. Undersammanträdet sitter nämndsekreteraren med och för anteckningar, skriver protokoll och ser till att protokollet blir justerat
Rollen registrator ansvarar för registrering/diarieföring av ärenden och handlingar, samt ansvarar för utlämnande av allmänna handlingar
Systemet kommer också i varierande grad att användas av kommunens tjänstepersoner, då i egenskap av handläggare för ärenden och/eller handlingar. En handläggare kan också anmäla sina egna ärenden till sammanträden.
Strukturen i systemet är uppbyggd kring så kallade diarier, där varje diarium motsvarar en nämnd. Sammanträden, ärenden och handlingar kopplas till diarium, vilket även användare gör. Informationen i diarierna hålls åtskilda från varandra och ärenden ges unika ärendenummer, så kallade diarienummer.