300593-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektet Trädföryngring och ombyggnad av Östra Promenaden i partnering
Referensnummer: UH-2020-49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar projektering och ombyggnation av Östra Promenaden och delar av Södra Promenaden och Söderköpingsvägen. Merparten av alléträden i Östra Promenaden ska ersättas med nya träd, undantaget vissa anekdotträd som ska sparas. Trafikbelastningen ska minska genom att förstärka kollektivtrafikstråket och genom att ta bort ett körfält för södergående trafik. Därutöver ska Östra Promenaden få en tydligare parkkaraktär genom sammanhängande parkmiljöer från fasader i västra kanten av promenaden ut till körbana samt skapa en förtydligad rekreationsmiljö. Ombyggnad av korsningen Gustav Adolfsplan med omgivande gång- och cykelvägar samt grönytor inklusive borttagande av befintlig gång- och cykeltunnel ingår också i entreprenaden. Korsningsombyggnaden föranleder också ombyggnad av Södra Promenaden till och med Parkgatan samt en del av Söderköpingsvägen. Ledningsomläggningar ingår även i entreprenaden. I entreprenaden ingår även att implementera ett nytt signalsystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sedan slutet av 1800-talet inramas större delen av Norrköpings stadskärna av långa lindalléer, de så kallade promenaderna. Promenaderna har få om ens några motsvarigheter i landet och har höga kultur-, natur- och sociala värden. Alléerna är ett av stadens främsta kännetecken och en självklar del av stadens identitet. Norrköpings promenader är sedan 1994 förklarade som byggnadsminne samt omfattas av det generella biotopskyddet. För att kunna bevara och utveckla promenaderna för framtida generationer krävs omfattande insatser framöver. Både vad gäller föryngring och vård av promenaderna men även genom hänsyn i samband med stadsutveckling.
Entreprenaden omfattar projektering och ombyggnation av Östra Promenaden och delar av Södra Promenaden och Söderköpingsvägen. Merparten av alléträden i Östra Promenaden ska ersättas med nya träd, undantaget vissa anekdotträd som ska sparas. Trafikbelastningen ska minska genom att förstärka kollektivtrafikstråket och genom att ta bort ett körfält för södergående trafik. Därutöver ska Östra Promenaden få en tydligare parkkaraktär genom sammanhängande parkmiljöer från fasader i västra kanten av promenaden ut till körbana samt skapa en förtydligad rekreationsmiljö. Ombyggnad av korsningen Gustav Adolfsplan med omgivande gång- och cykelvägar samt grönytor inklusive borttagande av befintlig gång- och cykeltunnel ingår också i entreprenaden. Korsningsombyggnaden föranleder också ombyggnad av Södra Promenaden till och med Parkgatan samt en del av Söderköpingsvägen. Omfattande ledningsomläggningar ingår även i entreprenaden då dessa ska flyttas utanför trädens växtbäddar. I entreprenaden ingår även att implementera ett nytt signalsystem genom byte av hårdvara i fält och uppgradering av mjukvara för att skapa prioritering av kollektivtrafik.
Mer information om upphandlingen finns i förfrågningsunderlaget.