300607-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Skogsbruk och skogsavverkning – Gallring/avverkning; produktion av leveransgiltigt virke till avlägg
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelGallring/avverkning; produktion av leveransgiltigt virke till avlägg
BeskrivningNyköpings kommun upphandlar gallring/avverkning; produktion av leveransgiltigt virke till avlägg. I uppdraget inkluderas drivningsplanering, drivning (avverkning och skotning), märkning av virke, kalibrering, egenuppföljning, avvikelserapportering m.m Nyköpings kommun bedriver FCS-certifierat skogsbruk och kommunens ägda skogsinnehav genererar avverkningar om ca 10 000 – 20 000 m3sk årligen i produktionsskog och mer tätortsnära skogar Nyköpings kommun uppskattar det totala behovet av sådana varor och tjänster som omfattas av ramavtalet uppgår till 5 000 000 kr. Detta utgör ramavtalets totala takvolym.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 03400000 Skogsbruk och skogsavverkning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112412:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 03000000 Jordbruks-, jakt-, fiske- och skogsbruksprodukter samt tillhörande produkter, 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77200000 Skogstjänster, 77210000 Skogsavverkning, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning