300616-2018 - PlaneringSverige-Söderhamn: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och reparationer av fordon, Söderhamns kommun
Referensnummer: 7682
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp Gävleborg upphandlar service och reparationer av personbil & lätta lastbilar till Söderhamns Kommun.
Söderhamns kommun hanterar idag enklare fordonsreparationer och service i egen regi för delar av kommunens fordon.
Upphandlingen avser endast reparationer av fordon som Söderhamns kommun ej har möjlighet att utföra i egen regi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning, 50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning, 50112000 Reparation och underhåll av bilar, 50112100 Reparation av bilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen