See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Funktionshyra och/eller köp av städmaskiner åt skolor som har städning i egen regi
Beskrivning: Nedan återges innehållet i upphandlingen i korthet: - Utbildningsförvaltningen vill kunna erbjuda de cirka 30 skolor som har städning i egen regi möjligheten att beställa: o Funktionshyra eller köp av städmaskiner o Service av befintliga och inköpta städmaskiner - Upphandlingen omfattar följande maskinella utrustning: • Kombiskurmaskiner i olika storlekar • Dammsugare med tillbehör • Borstvalsdammsugare med tillbehör • Ryggdammsugare • Highspeed-/polermaskiner • Ångmaskin • Torr/våtsug • Option på robotdammsugare • Option på robotstädmaskin - Det totala värdet för avtalet uppskattas till cirka 2,5 miljoner kronor per år och 10 miljoner kronor för hela avtalsperioden. - Utvärderingen av det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att ske utifrån utvärderingsgrund bästa förhållande mellan pris och kvalitet. - Utbildningsförvaltningen avser att teckna avtal med två (2) leverantörer och rangordna dem under förutsättning att giltiga anbud inkommer och godkänns.
Intern identifierare: UTBF 2025/5258
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34311000 Maskiner
Ytterligare klassificering (cpv): 39713400 Golvvårdsmaskiner, 39713410 Skurmaskiner, 39713420 Polermaskiner, 39713430 Dammsugare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Funktionshyra och/eller köp av städmaskiner åt skolor som har städning i egen regi