2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT och finansiell revision av infrastruktur för digital post
Beskrivning: Digg har behov av att förstärka sin förmåga inom IT-revision (teknik och verksamhets perspektiv) samt Finansiell revisionDigg söker ett team av tekniska, organisatoriska respektive ekonomiska konsulter som ska stötta Digg i arbetet att revidera aktörer som verkar inom verkar inom Förordning (2018:357) om myndighetsgemensam infrastruktur för digital post samt Lag (2023:704) om auktorisationssystem i fråga om tjänster för elektronisk identifiering och för digital post men avgränsat till auktorisationssystem för Digital post. Uppdraget infattar följande uppgifter:avsluta arbete med påbörjad revision av en aktörer som verkar inom ovan nämnda förordning.vid behov ta fram eller revidera instruktioner och handböcker för aktörernas internrevision i syfte att säkra en över tiden likabehandlande revision av leverantörerna som följer infrastrukturens för digital post aktuella krav.vid behov delta i Diggs förändring av interna processer och rutiner kring revision för digital post.bidra med erfarenhet till för digital post kravställningsarbete.stötta Digg i arbetet att bedöma och kvalitetssäkra de inkomma internrevisionsrapporterna från ovan nämnda aktörer.Teamet ska utöver ovanstående under uppdraget vara beredda på att ta emot överlämning från befintliga digital post revisorer och likaledes vara beredda överlämna befintliga för digital post revisoner till kommande konsulter om sådant behov uppstår. Uppdraget kräver självgående konsulter med lång erfarenhet som kan jobba mot givet mål med minimal styrning. Uppdraget kräver kompetens inom tre (3) olika revisionsområden och teamet kan därför bestå av upp till tre (3) konsulter men kan bestå av (2) konsulter om kunskapskraven uppfylls. En konsult kan alltså uppfylla flera roller i teamet men under vissa tider bedöms omfattningen på uppdraget kunna vara så omfattande att tre (3) konsulter kan behövas för att uppdragets leveranser ska kunna ske på utsatt tid. Uppdragets art innebär att konsulterna måste säkerhetsklassas i nivå 2 och att ett säkerhetsskyddsavtal nivå 3 kommer att upprättas mellan Digg och leverantören. Erbjudna konsulter ska därför förväntas klara en säkerhetsprövning, ha svenskt medborgarskap och förväntas utföra uppdraget i Diggs IT-miljö på Diggs utrustning inom EU/EES. Takvolymen är 4 miljoner ex moms under avtalstiden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79212200 Internrevision
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129787:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79212000 Revision, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet