300669-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HSMA - Högdalens Sorteringsanläggning Tekniskt Beställarstöd
Referensnummer: 18AV165
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar tekniskt beställarstöd för projektet. Uppdragets uppgift är att fylla på befintlig projektorganisation avseende främst tekniska frågor under projektets faser, utförande och efterarbete. Upphandlat konsultbolag ska tillhandahålla en organisation för tekniskt beställarstöd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71336000 Stödtjänster tillhandahållna av ingenjörer, 71356300 Tekniska stödtjänster, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 79610000 Personalförmedling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen